Veľké a malé veci

11. nedeľa v období cez rok (17. 6. 2018)
 
Boh má záľubu zamieňať naše veľké veci a malé veci. Veľký strom už pre neho veľa neznamená, ale on odtrhne malú vetvičku a urobí z nej veľký strom. Ponižuje vysokých a povyšuje nízkych. Aj Mária o tom spieva ...
Pre nás je však ťažké žiť túto logiku. Často závidíme veľkým a bojíme sa našej malosti. Je to však preto, že v srdci nie sme maličkí, len tak naoko. Keby sme však verili, že naša vetvička je v rukách Božích. Keby sme mali trpezlivosť čakať, aby vyrástla. Ale nám sa to všetko zdá také dlhé a také pomalé. Preto utekáme a... Boh nemôže v nás urobiť to, čo robí v opravdivo pokorných.
Prosme si o silu, aby sme vládali byť malými a trpezlivými, aby sme žili vo viere a v dôvere, ako hovorí sv. Pavol, lebo iba vtedy máme nádej uvidieť povýšenie ponížených.
 
 wheat-609907_640.jpg
 
Prichádza Božie kráľovstvo?
Veru, často sa nám zdá, ako keby neprichádzalo, ba podľa niektorých, ako keby už odišlo. A predsa dnešné evanjelium upozorňuje: aj keď nič nevidíš a nijako nevieš pomôcť, zrno rastie. Nenápadne, neviditeľne. Kráľovstvo je aj maličké, menšie ako čokoľvek iné. Veľké štáty robia veľké rozhodnutia, veľké technológie ovládajú produkciu i masy, všetko ide vpred a nedokáže si vôbec všimnúť, že zrnko Božieho kráľovstva je silnejšie než toto všetko. Cirkev nevie komunikovať, Cirkev sa nevie presadiť, nemá nijaké slovo v tom virvare informácií. Podľa všetkých ľudských odhadov a prognóz je šanca evanjelizácie tohto sveta takmer nulová. 
Zrnko je v zemi. Je maličké. Nikto nič nevidí. A ty... Veríš v silu vetvičky, v silu najmenšieho zrnka?
Všetko stojí na sile a čistote tvojej viery. Ak ju máš, tak pokojne dokonči svoju prácu, niečo nechaj aj na zajtra. Pokojne spi. To zrnko bolo zasiate a rastie.
 
Pavol Grach SDB
Prihlásiť

Prihlásenie

Používateľské meno *
Heslo *
Zapamätať