Darovať

Spoločne zahrejme ľudí na najchladnejšom mieste na Zemi

Občianske združenie SAVIO spúšťa už 16. ročník pôstnej verejnej zbierky Tehlička, vďaka ktorej podáva každoročne pomocnú ruku tam, kde je to najviac potrebné. Tehlička 2021 pomôže vyzbieranými finančnými prostriedkami zrekonštruovať saleziánsky komunitný dom v Jakutsku a vytvoriť tak teplo domova pre ľudí z najchladnejšieho miesta na Zemi.

Jakutsko, kráľovstvo večnej zimy

Rusko, to nie sú iba matriošky, Moskva a balet. Táto obrovská federácia sa skladá z 83 subjektov, žije v nej viac než 190 národností, ktoré hovoria najrozmanitejšími jazykmi a vyznávajú viac než 70 náboženstiev. Jedným zo subjektov je aj Jakutsko, ktoré sa tiahne od Severného ľadového oceánu takmer po juh Ruskej federácie a je 63-krát väčšie než Slovensko.

Jakutsko, podobne ako celé Rusko, po desaťročiach ateizácie a následnom rozpade Sovietskeho zväzu čelilo humanitárnej kríze, vysokej kriminalite, bezradnosti a nedostatku hodnôt. Narastal alkoholizmus, násilie, rodiny sa rozpadávali a z detí sa stávali siroty. To všetko v ukrutných prírodných podmienkach. Tieto strasti však nie sú ničím v porovnaní s osamelosťou, ktorú tu človek zažíva počas desiatich mesiacov zimy. Za múrmi svojich príbytkov ostávajú ľudia opustení, starí a chorí, za týmito múrmi sa odohrávajú rodinné drámy aj násilie. V zime, kedy slnko počas dňa ani poriadne nevyjde spoza horizontu, človek ľahko upadá na duchu a často je pre neho jedinou oporou fľaša alkoholu. Vtedy okrem tepla títo ľudia najviac potrebujú priateľstvo, lásku, prijatie a spoločenstvo. Saleziánske misijné dielo so svojimi farskými a kultúrnymi podujatiami, oratóriom a farníkmi je pre miestnych útechou a mnohým zachránilo život. Saleziáni sem neprinášajú len teplo v podobe domu, kam môžu miestni prísť, ale pomáhajú mnohým mladým ľuďom nájsť vo svojom živote zmysel a zodpovedne sa doň zapojiť – zanechať závislosti, dokončiť školu, získať vzdelanie a profesiu.

Slovenskí saleziáni žijú v Jakutskej republike už od roku 1991. Aby sme komunite saleziánov a dobrovoľníkov pomohli uskutočňovať aj naďalej toto ich poslanie, verejná zbierka Tehlička 2021 je zameraná na podporu činnosti slovenského saleziánskeho misijného diela v Jakutsku a rekonštrukciu komunitného domu, ktorý denne navštevujú miestni obyvatelia.

Ako môžete pomôcť?

Do Tehličky je možné sa zapojiť jednoduchou registráciou. Vzdelávacie materiály sú dostupné na stiahnutie na www.tehlicka.sk. Široká verejnosť má možnosť podporiť zbierku darovaním online, zdieľaním výzvy na sociálnych sieťach alebo vytvorením vlastnej výzvy na podporu zbierky. Okrem toho je možné prispieť vkladom či prevodom finančného daru na číslo účtu IBAN: SK6911000000002620852641, variabilný symbol 2103035001.

Verejná zbierka potrvá od 17. februára 2021 do 14. apríla 2021. Avšak je možné ju finančne podporiť do 31. októbra 2021.

Pre viac informácií navštívte www.tehlicka.sk alebo nás sledujte na Facebooku a Instagrame SAVIO. Kontaktovať nás môžete na tehlicka@savio.sk.