Darovať

Exallievi v Európe spájajú sily v sociálnej pomoci

V dňoch 16.-18. novembra 2018 sa na Malte uskutočnilo stretnutie zástupcov exallievov z piatich krajín Európy (okrem Slovenska a Malty boli prítomní exallievi z Írska, Talianska a Španielska), ktoré sa zapojili do spoločného sociálneho projektu s témou “Mentorship”. Slovensko vyslalo na Maltu svojich zástupcov Luciu Haverlíkovú a Alexandru Mruk Papaianopol a tento prvý Project Meeting sa venoval situácii detí z detských domovov (alebo iných zariadení) pred a po dovŕšení dospelosti (18 – 19 rokov).

Pre našich zástupcov bolo veľmi zaujímavé zdieľať sa a spoznať, ako situáciu mladých ľudí riešia v iných krajinách. Zaujímavým bodom bola diskusia o problémoch, otázkach a možných riešeniach, ktoré ponúkajú exallievi a saleziáni zo zúčastnených krajín.

Doslova dotknúť sme sa mohli prípadovej štúdie a riešení, ktoré ponúkajú takýmto mladým spoločne exallievi a saleziáni na Malte. Vyše 15 rokov tam funguje niekoľko domov, kde maltské deti, deti z iných európskych krajín alebo deti imigrantov z Afriky sú nielenže vítané, ale aj zaradené do špeciálnych programov. Existujú tam denné programy pre deti, ktorých rodiny sú považované za sociálne prípady alebo pre deti, ktoré z rôznych príčin prestali/odmietli navštevovať štátne školy a nebyť týchto don Boscových diel, skončili by na ulici. Mladí na Malte nájdu v ponuke taktiež večerné stretká alebo týždenné aktivity. Osobne sme navštívili dielo San Patrick, kde si mladí našli domov a kde im saleziánska rodina poskytuje okrem bývania aj možnosť študovať, žiť “normálny” život, pomoc psychológov, učiteľov a sociálnych pracovníkov. V ďalších dvoch saleziánskych domoch, ktoré sme navštívili, sme videli, ako saleziáni dokázali integrovať mladých, ktorí by ináč skončili na ulici. Jeden dom im zabezpečuje možnosť štúdia do dovŕšenia 18 rokov života alebo kým neukončia školu. A aby títo mladí neskončili na ulici, ako sa to takýmto ľuďom hneď po dovŕšení dospelosti častokrát stáva, saleziáni založili ďalšie dielo, kde takýto mladí dostanú možnosť žiť a naučiť sa byť samostatnými – dostávajú k dispozícii vlastný byt, kde môžu bývať, kým doštudujú alebo, ak sa jedná o pracujúcich mladých, tak sa tam zdržujú až pokým sa necítia pripravení na “vlastný život”.

Z Malty sme sa vrátili s mnohými nápadmi a víziami, kde by sa aj naše slovenské združenie exallievov mohlo v tejto oblasti realizovať. Máme radosť, že naši priatelia exallievi z krajín, kde sa týmto témam venujú už niekoľko rokov, nám prisľúbili pomoc, spoluprácu a možnosť zdieľania sa s ich skúsenosťami.

Veríme, že príspevkom nášho združenia v tejto téme by mohlo byť v budúcnosti niekoľko projektov na pomoc podobným mladým ľuďom na Slovensku. Uvedomujeme si, že na ich realizáciu budeme potrebovať pomoc našej saleziánskej rodiny, psychológov a všeobecne ľudí, ktorí majú s “Mentroship-om” skúsenosti. Podľa informácií, ktoré sa nám podarilo zozbierať, na Slovensku každoročne vychádza z detských domovov päťsto detí, ktoré končia na ulici. Nemajú okolo seba ľudí, na ktorých sa obrátiť alebo u ktorých hľadať pomoc. Zostávajú odkázaní sami na seba a jedinými kontaktmi im často zostávajú len kamaráti s podobným osudom. Dúfame, že spoločnými silami sa nám podarí nájsť cestu, ako naplniť jedno z našich hesiel: “Z vďačnosti chceme dávať”.

V marci 2019 sa uskutoční pokračovanie projektu “Mentorship” na Malte so zameraním na praktické zručnosti mentoringu a na prípadnú aplikovateľnosť našich nápadov.

Ak sú medzi Vami ľudia, ktorí cítia, že by nám mohli v tejto téme pomôcť radou, skúsenosťou, nápadom, osobným angažovaním, pomocou financovania našich projektov cez rôzne fondy, ozvite sa. Budeme vďační za akúkoľvek pomoc.

Alexandra Mruk Papaianopol

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *